Večerja za umret

Text by Miha Mišič, Photo by Matic Kuder

Medtem ko uživate na dobri večerji, se v prostoru ugasnejo luči in zgodi se zločin. Vašega soseda je nekdo hladnokrvno ubil. Toda, kdo? Je bil to morda celo vaš partner ali prijateljica, s katero ste prišli na večerjo? Zabavna družabna igra, ki se razpleta v živo, je vse bolj priljubljena tudi v Sloveniji.

Murder Mystery nekoč

Večerja za umret je slovenska izpeljanka priljubljene svetovne uspešnice »Murder Mystery Party«. Gre za mešanico druženja, raziskovanja skrivnosti in večerje, ki razvname vsako družbo. Večerja za umret v svetu razvedrila nikakor ni nekaj novega. S tem konceptom so se v Veliki Britaniji spoznali že v prvi polovici dvajsetega stoletja. Tedaj je bilo še vse zelo nezahtevno in brez obsežnih scenarijev, a že takrat privlačno za večje skupine ljudi. Raziskovanje skrivnostnega umora seveda že samo po sebi pri človeku vzbudi zanimanje.

Z razvojem televizije in posebej kriminalnega žanra pa so zabave, ko se je vsak od udeležencev lahko prelevil bodisi v kriminalca ali v raziskovalca, doživele nesluten razcvet. Sprva so se akcije željni udeleženci dobivali na domovih posameznikov in raziskovali skrivnosti. Ni dolgo trajalo, da so celovečerno doživetje, igra namreč traja več ur, popestrili s kostumografijo in, kakopak, hrano in pijačo. Domišljija posameznikov je takrat dobila krila, skrivnostne zabave pa so postale vse pogostejše in bohotnejše. Prostori v domovih so kaj kmalu postali pretesni, zato so večje družbe iskale primernejša prizorišča.

In danes…

In tu se je v resnici zgodil veliki preobrat, ki narekuje novo dobo tovrstnih iger. Najprimernejša prizorišča so postale restavracije, saj je kakovostna kulinarična izkušnja izdatno pripomogla k razvoju in razširitvi tovrstnih dogodkov. Danes so skrivnostne družabne igre ponekod v svetu že sila popularne, na primer kot tematski večeri v hotelskih restavracijah za hotelske goste ali kot zanimiva možnost za team building dogodke. Včasih večerje potekajo s streženo hrano, še bolj primerna pa je postrežba v tako imenovanih švedskih bifejih, ko tudi udeleženci lažje povežejo raziskovanje s hrano.

Pomembna je tudi vključenost posameznikov, ki pridejo na dogodek, zato so tovrstne zabave precej podrobno organizirane, z dokaj natančno določenimi scenariji in dobro prepletenostjo nalog, ki jih morajo opraviti udeleženci. Pri tem je zelo pomembna vloga tako imenovanega »game masterja«, ki vodi celotno dogajanje, običajno v vlogi inšpektorja ali enega izmed osumljencev. Organizatorji tovrstnih zabav se pogosto odločijo tudi za pomoč skritih »igralcev«, ki pomagajo usmerjati zgodbo in aktivnosti tako, da udeleženci tega sploh ne opazijo.

Igralska zasedba na Murder Mystery dogodku na temo Divjega zahoda, ki so ga zasnovali po navdihu uspešne HBO TV serije Westworld.

Murder Mystery v Sloveniji

In kako je s tem v Sloveniji? Lahko rečemo, da je na tem področju še precej prostora za napredek. Ponudnikov tovrstnih zabav je malo, ena od agencij, ki se ukvarja s tem pa je ljubljanski Team Building Lab, ki deluje v okviru Skupine Orehov gaj. »Mislim, da si Slovenci želijo tovrstnih zabav. Drži pa tudi, da je za izvedbo takega dogodka potrebnega nekaj znanja, veliko razmisleka in iznajdljivosti,« je povedal Žiga Novak, direktor omenjene agencije. »Pri nas imamo izkušeno ekipo sodelavcev, ki je skrivnostno zabavo razvila do zadnje podrobnosti. Kljub temu se vsakič znova zgodi, da udeleženci na določene podatke reagirajo drugače, informacije prejemajo v drugačnem vrstnem redu in predvsem v različnih razpoloženjih. Zato je vsaka Večerja za umret, kot te dogodke imenujemo mi, drugačna in unikatna,« še dodaja Novak.

V Team Building Labu Murder Mystery dogodke najbolj pogosto izvajajo na internih dogodkih za podjetja. Najbolj priljubljene tematike so tri: v poletnih mesecih, ko se lahko gostje veliko gibljejo na prostem, je priljubljena tema Divjega zahoda. Ta je posebej primerna za zanimiva prizorišča kot je Orehov gaj. V prednovoletnem času in pozimi je bolj priljubljena tema Vroča dvajseta leta (1920s). Mafijsko življenje, »šovbiznis«, igralništvo (casino) in prohibicija so glavni elementi iz tega obdobja. Čisto posebna tematika, ki je aktualna le kratek čas, a zaradi tega morda še bolj zanimiva, pa je srhljivo Halloween vzdušje. Letos bodo na Halloween Festivalu tako že drugič uprizorili dogodek Posestvo na robu gozda.

Zabava za umret v stilu Velikega Gatsbyja

Seveda vseh podrobnosti skrivnostnih zabav ne bomo razkrili, saj bi s tem pokvarili izkušnjo obiskovalcem. Lahko pa nekaj več povemo o zabavi, ki je organizirana v slogu dvajsetih let prejšnjega stoletja. Takrat je uzakonitev prohibicije spodbudila črni trg, lahko celo rečemo kar organizirani kriminal prodaje alkohola. Udeleženci so povabljeni na veliko, a prepovedano zabavo v podtalnem, prestižnem zbirališču mestne elite. Zbrali se bodo pokvarjeni politiki, gledališki igralci, ki so znani po svojem razvratnem življenju, ter na videz dve nezdružljivi službi: policisti in člani mafijske združbe, ki v resnici vodijo mesto.

Medtem ko se bodo udeleženci predajali prepovedanim stvarem in je zabava na vrhuncu, se zgodi umor. Zabava bo za trenutek umolknila, udeleženci pa bodo že v naslednjem trenutku postavljeni pred nalogo ugotoviti kdo je žrtev in kdo storilec. »Pri pripravi različnih dogodkov smo se zgledovali po že napisanih scenariji, ki jih je možno dobiti v tujini, a smo teme izdatno predrugačili. Dodali smo elemente sobe pobega (t.i. escape room), navdahnila pa nas je tudi priljubljena TV serija CSI,« pojasnjuje Žiga Novak, ki je glavni pobudnik slovenske različice skrivnostne zabave.

Igralniško vzdušje je pomemben del doživetja tako na Divjem zahodu kot tudi različici dogodka, ki se odvija v dvajsetih letih.

V prvi vrsti gre za zabavo

»Mogoče se na prvi pogled zdi, da je kombinacija zabave, večerje, raziskovanja skrivnosti in pobega iz sobe za udeležence preveč naporna. A smo elemente prepletli tako, da je vse skupaj na koncu v prvi vrsti zabava,« je še razložil Žiga Novak. Njegova agencija poleg skrivnostne večerje z umorom ponuja tudi prostor, ki je primeren za izvedbo takega dogodka. Orehov gaj je prireditveni center v bližini ljubljanskega BTC, kjer lahko sprejmejo majhne in velike družbe, poleti in pozimi. Na dobrem hektaru površin imajo več pokritih prostorov, športnih igrišč in travnatih površin, v sodelovanju s sosedi pa se Orehov gaj lahko prelevi v pravo festivalsko prizorišče za družbe do 1000 oseb.

»Ponosni smo na svojo ekipo kulinaričnih mojstrov, ki vsak dogodek podprejo z dobro hrano. In ko se ravno pogovarjamo o zabavi, na kateri udeleženci raziskujejo umor: kadar je človek vznemirjen, mu hrana tekne še bolj. In tu čutimo svojo priložnost, saj svojim gostom lahko ponudimo celostno izkušnjo.«

Posestvo na robu gozda je Murder Mystery večerja, ki poteka v okviru Halloween festivala v Orehovem gaju. Udeleženci za en večer postanejo gosti na srečanju svoje razširjene družine, ki ima celo vrsto temnih skrivnosti in nenavadnih posameznikov. Obeta se okruten umor, boj za dediščino in lastno preživetje….

»Doslej nismo razočarali še nikogar,« še doda Novak in dodaja, da so dogodki primerni za skupine od 15 do 80 udeležencev, pripravljene pa imajo tudi prilagoditve za večje skupine. Tisti, ki so podobne dogodke obiskali v tujini, pravijo, da ti dogodki pri nas v ničemer ne zaostaja za zabavami, ki imajo precej daljšo tradicijo. Jasno pa je, da zabavo sooblikujejo udeleženci, s svojo iznajdljivostjo in prizadevnostjo. Pomembno je tudi, da se vsaka zabava z umorom na koncu razišče in srečno zaključi, najboljši detektivi pa so dodatno nagrajeni. Vsekakor dogodek, ki ga je vredno obiskati.